
Optimalizált levegőztetés a pontos szabályozáshoz és a minimalizált energiafogyasztáshoz
Optimalizált levegőztetés a pontos szabályozáshoz és a minimalizált energiafogyasztáshoz. A szennyvízkezelés felelős a világ összes energiafogyasztásának jelentős részéért, és mivel az energia értékes és szűkös erőforrás, ezért a kezelési folyamatok optimalizálására fókuszáló terület. Ennek számos módja van — a régi berendezések új és energiahatékonyabb megoldásokkal való helyettesítésétől egészen a szennyvíz, mint értékes energiaforrás kihasználásáig. A biológiai kezelés során eltávolított szerves vegyületek jelentős mennyiségű kémiai energiát tartalmaznak, amelyek felhasználhatók és felhasználhatók a kezelési folyamatok optimalizálására. A jelenleg rendelkezésre álló tudással és technológiával energiasemleges, vagy akár energiatermelő üzemeket is beállíthatunk.
A levegőztetés fontos része a szennyvízkezelésnek, és ez a szennyvíztisztító telep leg energiafogyasztóbb folyamata. Ennek a folyamatnak az optimalizálása ezért fontos lépés az energiatermelő üzem felé vezető úton.
Mi az a levegőztetés?
A levegőztetés a levegő folyadékhoz vagy anyaghoz való hozzáadásának folyamata. A víz levegőztetése tehát azt jelenti,hogy oxigént adunk hozzá a vízhez, vagy növeljük az oxigén telítettségét. Ezt számos különböző módon lehet megtenni.
A vízlevegőztetés leggyakoribb módszerei a „vízesés“ és a légdiffúziós módszerek. A vízeséses levegőztetők feltörik a vizet permetező fúvókákkal, hogy növeljék az érintkezést és ezáltal javítsák az oxigén elnyelésének képességét. A légdiffúziós aerátorok viszont levegőt pumpálnak a vízbe. Ez apró légbuborékokat hoz létre, amelyek áthaladnak a vízen, és ezáltal megnövelik a víz levegőnek kitett felületét [1].
Biológiai lebomlás
A szennyező anyagok, mint foszfor, nitrogén és szerves vegyületek eltávolításának folyamata a szennyvíztisztító telepeken általában a mechanikai, biológiai és kémiai kezelés lépéseit tartalmazza.
A legtöbb biológiai szennyvíztisztító rendszer magában foglalja a levegőztetést a folyamat részeként. A biológiai kezelés természetben előforduló mikroorganizmusokat használ a szennyvíz szennyezőanyagainak lebontására, és levegő hozzáadásával a vízhez oxigént biztosítanak a szerves anyagok aerob biológiai lebomlásához. A biológiai lebomlás rendkívül lassú folyamat lesz abban az esetben, ha az oxigénszint nem megfelelő. Másrészt a túlzott oxigénszint N2O-kibocsátáshoz vezethet — ez a gáz sokkal erősebb és sértőbb a környezet számára, mint a CO2. Ezért fontos a levegőztetés pontos szabályozása [2].
Szervetlen vegyületek eltávolítása
Ezenkívül a szennyvízkezelés során végzett levegőztetést jellemzően a szén-dioxid, az ammónia és a hidrogén-szulfid szintjének csökkentésére, valamint például a vas és a mangán oxidációval történő eltávolítására használják. Annak ellenére, hogy a kénvegyületek nem feltétlenül károsak, a potenciálisan nagyon rossz szag és íz ösztönözheti ezeknek a vegyületeknek a vízből való eltávolítását. A víz telítettsége nitrogénnel és oxigénnel közeledik az egyensúlyhoz a környező légkörrel szinte teljesen eltávolítja a CO2-t, a hidrogén-szulfidot és az ammóniát. A klór mint kémiai fertőtlenítőszer alternatívájaként a levegőztetés hatékonyan eltávolíthatja a kisebb mennyiségű kénvegyületet, és mind a vas, mind a hidrogén-szulfid hatékonyan oxidálható, hogy vasat vassá alakítsanak, és a hidrogén-szulfid atomi kénként csökkentsék. Ezeket a vegyületeket ezután fizikailag kiszűrhetjük a vízből [1].
A pontos szabályozás fontos
A levegőztetés a szennyvíztisztító telepen a leginkább energiaigényes tevékenység, és ez a folyamat általában az üzem teljes energiafogyasztásának legalább 50% -át teszi ki [3].
A magas energiafogyasztás miatt a levegőztetés a szennyvízkezelés egyik legkritikusabb lépésének tekinthető, és egy jól megtervezett levegőztető rendszer közvetlenül befolyásolja mind a hatékonyságot, mind a gazdaságot. A levegőztetési folyamat szabályozása nemcsak csökkenti a szennyvízkezeléshez felhasznált energiát, hanem csökkentheti a CO2 kibocsátását is. Azonban, amint azt már említettük, az energiatakarékossági intézkedések N2O-kibocsátást eredményezhetnek, ha a folyamatot nem megfelelően szabályozzák. Ezért a pontos szabályozás fontos, nem csak a gazdaságosság, hanem a környezet szempontjából is.


AVK megoldások
Az AVK kiváló minőségű megoldásokat kínál a levegőztetési folyamat szabályozására, amely nagy pontosságot ad és minimálisra csökkenti az energiafogyasztást.
Különösen a lineáris elektromos működtetőkkel ellátott késtolózáraink bizonyultak hatékonynak az ilyen optimalizációkhoz.
A késtolózárakkal pontosabb a szabályozás, mint a pillangó szelepekkel a hagyományosan használt levegőztető tartályoknál, a késtolózáron a v-port lehetővé teszi a még jobb szabályozást ,képes szabályozni az áramlást nagy pontossággal. A késtolózár használata a levegőztetési folyamat részeként számos más előnnyel jár. A késtolózárak kompakt kialakításúak, így nem foglalnak el túl sok helyet, és kevesebb karbantartást igényelnek, mint pl. a pillangószelepek. A lineáris működtetők lényegesen kevesebb energiát használnak a hagyományos elektromos működtetőkhöz képest, és így jelentősen hozzájárulnak a szennyvízerőmű energiafogyasztásának csökkentéséhez is.
A lineáris működtetők energiafogyasztása a hagyományos működtetőkhöz képest
DN150 AVK tolózár Linak lineáris meghajtással
- Közeg: levegő
- Névleges hatás (mért): 72 W (3A x 24 V)
- Nyitás/zárás ideje: 15 mp
- Energiafogyasztás - Linak működtető: 72 W x (15 s/3600 s/h) = 0,3 Wh
- Energiafogyasztás - hagyományos működtető: 370 W x (41 s/3600 s/h) = 4,2 Wh
A Linak működtető 93% -kal kevesebb energiát használ, mint egy hagyományos meghajtással ellátott DN150 tolózár [4]
DN250 AVK tolózár Linak lineáris meghajtással
- Közeg: folyadék
- Névleges hatás (mért):120 W (5A x 24V)
- Nyitás/zárás ideje: 22 mp
- Energiafogyasztás - Linak működtető: 120 W x (22 s/3600 s/h) = 0,73 Wh
- Energiafogyasztás - hagyományos működtető: 750 W x (68 s/3600 s/h) = 14,2 Wh
A Linak meghajtás 95% -kal kevesebb energiát használ, mint egy hagyományos meghajtással ellátott DN250 tolózár [4]
Hivatkozások: [1] GE Power & Water, Water and Process Technologies, 04. fejezet - levegőztetés, [2] Bedreinnovation.dk, Effektiv urban vandinfrastruktur og [3] Aarhus városa, Projekt: Energiaügyi intézkedések a szennyvíztisztító üzemekben, [4] Az energiafogyasztást a LINAK Danmark mérte a dán FFV Spildevand A/S szennyvíztisztító telepen telepített szelepek és működtetők esetében